Zdroj
Jak vydělávat na blogu
Blog lze zpeněžit několika způsoby. Prozkoumejte různé online příjmové modely a oblíbené strategie vydělávání peněz na webu.
Pokud máte blog nebo webové stránky – nebo pokud s nimi chcete začít – můžete na nich kdykoli začít vydělávat. Blog lze zpeněžit několika způsoby. V tomto článku se dočtete o různých webových příjmových modelech a oblíbených strategiích zpeněžování digitálního obsahu.
Začněme úplnými základy. Co je zpeněžování? Zpeněžování je prostě vydělávání peněz na vašem webu. Když máte příjmy z online obsahu svého blogu, říká se tomu zpeněžování.
Chcete-li na svém blogu začít vydělávat, nabízí se vám několik online obchodních modelů:
- Reklamy
- Partnerský marketing
- Nabízení fyzických nebo digitálních produktů
- Předplatné
- Koučování
Jak zařídit, aby tyto modely fungovaly pro vás a váš blog? Podívejme se na jednotlivé modely zpeněžování blíže.
Zpeněžování reklam: Nabízejte na blogu místo pro reklamu a vydělávejte na něm peníze.
Jako majitel blogu můžete pomocí reklamy získávat pravidelné příjmy za online obsah. Inzerenti chtějí zaplatit za to, že s nimi seznámíte své publikum. A podobně jako mohou noviny s vysokým nákladem účtovat inzerentům vyšší částky, můžete i vy vydělávat tím více, čím populárnější bude váš web a jeho obsah.
Reklamní prostor na svém webu můžete nabízet přímo firmám, které chtějí být vidět vedle vašeho obsahu. Říkáme tomu přímé nabídky. Můžete také využívat reklamní síť – například Google AdSense – a nechat ji prodávat reklamní prostor za vás.
Služba AdSense pracuje tak, že zobrazuje reklamy odpovídající obsahu konkrétní stránky vašeho blogu. Pokud například píšete o dobrodružných cestách a právě jste nahráli příspěvek o cestě do Reykjavíku, může služba AdSense zobrazit reklamu na cestovní pojištění, Island nebo teplé oblečení. Jako majiteli stránek, na kterých se reklamy objevují, vám služba AdSense zaplatí za to, když si některý uživatel reklamu prohlédne nebo provede interakci.
Za možnost zobrazování reklam relevantních obsahu a čtenářům vašeho blogu mnozí inzerenti rádi zaplatí prémiovou cenu.
Partnerský marketing: Získávejte příjmy za doporučování produktů.
Jako partnerský marketing označujeme situaci, kdy do svého obsahu zařadíte odkaz na výrobek nebo službu, které se prodávají na jiné stránce. Funguje to takto: když někdo klikne na odkaz na vaší stránce, přejde na stránku partnera a koupí si vámi doporučený produkt, získáte z prodeje provizi.
U blogů se zaujatým publikem, které zajímají doporučení produktů může jít o životaschopný příjmový model. Spoustu příležitostí k propagaci partnerských produktů nabízejí informační stránky, stránky s návody a o životním stylu.
Když se vrátíme k příkladu blogu o dobrodružných cestách, můžeme využít příběh o výpravě na zajímavá místa pro plavání v přírodě. Formou partnerského marketingu můžete doporučovat vybavení – například plavky, ručníky a brýle – který jste si na cestu vzali. Když čtenář klikne na odkaz na doporučené plavky a koupí si je, získáte z blogu příjem.
Chcete-li si zachovat důvěru publika, informujte ho o partnerském marketingu otevřeně. V mnoha zemích je navíc zveřejnění informací o obchodním partnerství povinné ze zákona, proto se před zavedením partnerského marketingu poraďte s právníky. Nezapomeňte také na to, že pověst vašeho blogu bude záviset i na výrobcích nebo službách, které doporučujete, a proto se při výběru partnerů zaměřte na kvalitu.
Nabízení fyzických nebo digitálních produktů: Prodávejte věci a vydělávejte na blogu peníze.
Jako další způsob zpeněžování si mnozí bloggeři otevřou účet u služby elektronického obchodování, vytvoří webový obchod a začnou prodávat zboží. Můžete prodávat fyzické nebo digitální produkty. Opět se vrátíme k blogu o dobrodružných cestách. Můžete na něm prodávat trička se svým logem nebo digitální průvodce do exotických destinací.
Je jedno, jestli máte fyzické nebo virtuální produkty. V každém případě musíte připravit systém pro přijímání plateb. Při prodeji fyzického zboží musíte popřemýšlet o skladování zásob, organizaci dodávek a řešení daní a případných cel. Digitální zboží má jednodušší logistiku, protože ho můžete dodávat elektronicky.
Předplatné: Jako další příjmy můžete účtovat pravidelné poplatky.
Pokud má váš blog aktivní komunitu se silným zájmem o další informace k tématu, může být dalším modelem dlouhodobého vydělávání peněz na hodnotném obsahu placené členství nebo předplatné.
V tomto obchodním modelu platí čtenáři pravidelně pevnou částku, například měsíční nebo roční. Vybíráním členských příspěvků nebo předplatného od čtenářů můžete vytvořit opakovaný příjem. Tento druh trvalého přísunu prostředků je stabilnější, předvídatelnější a přesnější.
Předplatitelům nebo členům za to můžete nabídnout prémiový obsah, oblast pro komunitu, vzdělávací zdroje, videa nebo služby a nástroje nad běžnou nabídku. Můžete také zkombinovat několik prvků, které vyhovují právě vašemu webu.
Koučování: Zpeněžujte svůj blog formou školení.
Pokud se váš blog věnuje školení, můžete vydělávat vytvořením placených webových kurzů nebo koučovacích balíčků.
Když připravíte vzdělávací materiály pro samouky, například videa nebo e-knihy ke stažení, umožníte uživatelům učení v jejich vlastním tempu. Během kurzů můžete zjišťovat, o co dalšího mají zájem.
Vytvoření online vzdělávacího systému může vyžadovat spoustu času a prostředků, tento model je tedy udržitelný pouze u publika s dostatečným zájmem.
Další možností pro zvýšení příjmů je nabízení živého videokoučingu placeného podle času.
Nezáleží na tom, zda nabízíte webový kurz nebo koučování na zakázku. Ke své nabídce můžete přidat i možnost komunikace se studenty e-mailem nebo přímo v blogu.
Nezapomínejte na to, že na blogu můžete vydělávat mnoha způsoby. Můžete dokonale ovládnout jednu ze strategií nebo využívat kombinaci několika z nich a sledovat, co je pro vaše podnikání nejlepší. Pokud se o zpeněžování webu chcete dozvědět více, navštivte náš blog.