Zdroj
Jak podpořit interakci uživatelů s webovými stránkami
Ať jste vlastník firmy nebo bloger, jistě víte, že klíčem k úspěchu webových stránek je nabídnout lidem skvělý obsah, produkty nebo služby, které nenajdou nikde jinde.
Pro úspěch webu je ale nesmírně důležitý ještě jeden aspekt – totiž jak dobře dokáže lidi přesvědčovat k interakcím a ve výsledku tedy k tomu, aby na něm zůstali co nejdéle.
Tomu se říká zapojení uživatelů. Zvláště důležitá je tato metrika v případě, že prodáváte reklamy na základě množství návštěvnosti, protože čím déle dokážete uživatele udržet u svého obsahu (a tedy i reklam), tím více můžete vydělat.
V tomto článku se podíváme, jak lze měřit míru zapojení uživatelů vašeho webu, jak ji vylepšit a na co si při tom dávat pozor.
Proč je zapojení uživatelů důležité a jak ho měřit
Stejně jako restaurace pravidelně mění jídelní lístky, stahují z nich neoblíbené pokrmy a ponechávají ty nejúspěšnější, měli byste i vy sledovat obsah svých webových stránek. Udržujte si přehled o tom, co na nich lidi zajímá, co přehlížejí a kvůli čemu odcházejí.
Měřit to lze mnoha způsoby:
- Míra okamžitého opuštění: procento návštěvníků, kteří z webových stránek odejdou, aniž na nich cokoli udělají (nikam nekliknou, nic nekoupí, nevyplní formulář atd.).
- Doba na webu: celkový čas, který uživatel strávil na vašem webu. Této metrice se také říká doba trvání návštěvy.
- Zobrazení stránky: udává, kolikrát byla určitá stránka načtena nebo zobrazena v prohlížeči.
- Počet komentářů nebo sdílení: poskytne vám přibližnou představu o oblíbenosti a zajímavosti vašeho obsahu.
- Procento vracejících se návštěvníků: udává počet uživatelů, kteří váš web navštívili a pak se na něj během určité doby vrátili, přičemž použili stejné zařízení.
Abyste tyto (a další) metriky zapojení uživatelů mohli na svém webu měřit, musíte na něm implementovat analytické funkce. Můžete například využít službu Google Analytics. Její nastavení je snadné a je hladce propojena se službou Google AdSense.
Další krok: jak vylepšit zapojení uživatelů
Víte už, jaké interakce je třeba měřit a jak to udělat. Nyní se podíváme na několik kroků, kterými můžete zapojení uživatelů posílit.
- Začněte hypotézou a testem. Například pokud chcete zvětšit počet zobrazení stránky, můžete provést test, ve kterém na konec článků přidáte odkazy na další obsah, který by návštěvníky mohl zajímat. Různé nástroje, například Optimalizace Google, umožňují rychle vytvořit testy A/B a zjistit, který obsah, zprávy nebo prostředí jsou pro zákazníky přitažlivější a vedou k jejich většímu zapojení.
- Sledujte míry okamžitého opuštění. Pokud analýzy ukáží, že na některou z vašich stránek sice přichází hodně lidí, ale hodně jich zase hned odejde, může být potřeba to podrobněji prozkoumat. Možná bude nutné zrychlit načítání stránky nebo zjednodušit navigaci. Používáte vyskakovací okna, která mohou lidem bránit ve čtení vašeho blogu? Je při příchodu na váš web automaticky zapnut zvuk? Lze web pohodlně prohlížet na mobilních zařízeních? Všechny tyto aspekty mohou ovlivnit míru okamžitého opuštění. Průběžně je tedy sledujte, testujte různé změny a měřte jejich vliv.
- Jste vydavatelem zpráv? Pokud ano, zkuste využít nástroj News Consumer Insights. Pomůže vám podpořit věrnost čtenářů a získat o nich lepší a přesnější data.
Na co si dát pozor
Nejprve proveďte srovnání v rámci oboru
Než budete měřit míru zapojení uživatelů na svém webu, vždy si zjistěte srovnávací hodnoty pro váš obor. Poskytnou vám měřítko, podle nějž budete moci posoudit výkon svého webu, sledovat jeho pokrok a všimnout si případného problému, který je třeba odstranit. Pro začátek je dobré využít službu Google Analytics, pomocí níž můžete míru okamžitého opuštění svého webu a další data o jeho výkonu porovnat v rámci více než 1600 oborů.
Míru okamžitého opuštění interpretujte správně
Míra okamžitého opuštění je užitečná metrika, je však potřeba ji vidět ve správných souvislostech. Například pokud uživatel navštíví pouze jednu stránku vašeho webu a pak odejde, mohlo by se zdát, že dotyčná stránka není dost zajímavá. Někdy to ale může být zavádějící. Například když navštívená stránka obsahuje obsah vyžadující hodně času a uživatel na stránce ve skutečnosti zůstal několik minut nebo i déle. V takovém případě může být lepší a užitečnější metrikou hloubka posunu.
Pozor na metriku Doba na stránce
Stejně jako u míry okamžitého opuštění může být i doba na stránce poněkud zavádějící.
Představte si tuto situaci. Uživatel přijde na vaši domovskou stránku a analytický nástroj zaznamená, že je například 11:05. Uživatel se na stránce zdrží jednu minutu, pak kliknutím přejde na jinou stránku vašeho webu. Analytický nástroj zaznamená čas 11:06. Na druhé stránce uživatel zůstane celých pět minut a pak z webu úplně odejde. Na webu tedy stráví působivých šest minut.
Problém ale je, že v podstatě každý analytický nástroj zaznamená jeho celkovou dobu na webu jako pouhou jednu minutu. Proč tomu tak je? Protože tyto nástroje mohou komunikovat pouze s vašimi vlastními stránkami a ne se stránkami jiných webů. Když tedy uživatel přejde na jiný web, tento nový web vám nepošle časové razítko, z nějž by bylo možno spočítat čas strávený na poslední vaší stránce. Z pohledu analytického nástroje tedy uživatel zůstal minutu na vaší domovské stránce a pak odešel.
Nepřehánějte to s měřením
Rozhodnout se zvětšit zapojení uživatelů je rozhodně krok vpřed. Je ale důležité nesnažit se měřit příliš mnoho metrik současně. Daleko lepší je zvolit jednu metriku, o které víte, že má kladný vliv na vaše příjmy – ať už je to doba na webu, sdílení nebo něco jiného – pak stanovit srovnávací hodnotu a vytvořit testy, pomocí nichž dosáhnete požadovaných výsledků.
Další informace o tom, jak vylepšit uživatelský dojem z vašeho webu, jeho výkon a příjmový potenciál, najdete v naší sekci Zdroje.