Resurs
Kako povećati promet na svojoj web-lokaciji
Novi promet žila je kucavica svake web-lokacije, a u ovom članku istražit ćemo nekoliko strategija bez troškova koje možete upotrijebiti za povećavanje dosega i privlačenje više online posjetitelja.
Prije no što se bacite na posao, morate jasno definirati zašto vam treba veći promet. Želite li povećati svoju zajednicu? Prodavati više proizvoda? Založiti se za određeno društveno pitanje? Ako je riječ o potonjem, na primjer, nema smisla privlačiti kupce koji žele trošiti i kupovati jer će se uskoro uznemiriti i otići.
Kad jasno definirate svoje ciljeve, moći ćete promovirati svoju web-lokaciju i povećati promet.
Promocija web-lokacije obično se može raščlaniti u tri kategorije:
Plaćene promocije one su u kojima plaćate oglašavanje na drugim platformama ili web-lokacijama (npr. na stranici rezultata Google pretraživanja ako koristite Google Ads).
Vlastite promocije mogu obuhvaćati popis pretplatnika na e-poruke kojima se povremeno javite s vijestima ili ponudama.
Stečene promocije one su promocije u kojima druge web-lokacije postave vezu na vašu lokaciju – primjerice kad vas spomenu na drugom blogu ili u novinskom članku.
Neki pristupi objedinjuju sve tri kategorije. Na primjer, plaćeni oglasi na društvenim mrežama koji potiču vaše pratitelje da ponovno objavite i prenesu vaše vijesti/društveno pitanje/proizvode drugim korisnicima. Ono na što se sve tri kategorije oslanjaju sjajan je sadržaj koji privlači korisnike i navodi ih da se uvijek iznova vraćaju.
Ključ za sjajan sadržaj
Angažirajući sadržaj možete generirati na nekoliko različitih načina. Ako ste bloger koji piše o određenoj temi, primjerice o hrani, jedna opcija mogla bi biti intervjuiranje lokalnih chefova o tome kako skuhati njihovo omiljeno blagdansko jelo. Ili biste, ako ste organizator vjenčanja, mogli izraditi jedinstven sadržaj ili statističke podatke na koje drugi mogu upućivati, primjerice broj vjenčanja koja se očekuju sljedeće godine ili nove trendove u šminki za mladenke. Mogli biste i provesti anketu na Twitteru i objaviti svoje zaključke.
Kako god pristupili, ako se pobrinete da vaš sadržaj bude vizualno privlačan i jednostavno probavljiv, to će potaknuti više korisnika da uživaju u njemu i dijele ga. Ne zaboravite, jednom kada ažurirate svoju web-lokaciju novim sadržajem, svakako u njega dodajte veze na svoj stari sadržaj – i obratno, ako je relevantno. Evo još savjeta za stvaranje izvanrednog sadržaja.
Načini povećavanja prometa
Sad kad je vaš sadržaj spreman, evo kako ga dovesti pred prave publike.
1. Organske društvene mreže
To može biti visokoučinkovit način stvaranja publike i povećavanja prometa. Ključno je dobro istražiti i pronaći platforme društvenih mreža koje vaša publika najviše koristi. To biste mogli napraviti tako da upitate o tome svoje postojeće klijente ili zajednicu ili jednostavnim pretraživanjem na Googleu. Ubrzo ćete saznati koje vrste sadržaja korisnici vole i kamo ga obično odlaze konzumirati. Na primjer, ako vodite blog o pletenju, možda otkrijete da se za nove savjete oslanjaju na YouTube ili uživaju u objavljivanju postova i razgovoru o svojim najnovijim kreacijama na Instagramu.
Ako odlučite uložiti u društvene mreže, svakako uspostavite dosljedan raspored objavljivanja postova i prilagodite svoj sadržaj pojedinoj platformi. Na Twitteru ćete, na primjer, postove morati ograničiti na 280 znakova. YouTube Shorts također ograničava videozapise na ne više od 60 sekundi. Druga je važna stvar učiniti sadržaj što privlačnijim. Umjesto da samo objavite običan tekst, zašto ne izraditi jednostavnu grafiku koja privlači pogled korisnika dok se pomiču stranicom i potiče ih da podijele post.
S tim u vezi uvijek koristite metaoznake društvenih mreža kako biste utjecali na to kako vaša web-lokacija izgleda kada se podijeli putem društvenih mreža. Više o tome pročitajte ovdje.
Posljednje, no ne i manje važno, nemojte biti sramežljivi. Ako ljudi raspravljaju o temi do koje vam je stalo ili ste stručni za nju, uključite se i dodajte svoje jedinstveno stajalište.
2. Popisi adresa e-pošte
Kako vaša web-lokacija bude rasla, mogli biste razmisliti o tome da od korisnika zatražite njihovu e-adresu kako biste bili u kontaktu. Prije no što započnete, važno je korisnicima pokazati što će dobiti zauzvrat – bilo da je to besplatan vodič, posebna ponuda ili tek mjesečni sažetak vaših vijesti.
Ma što odlučili ponuditi, uvijek budite dosljedni u stilu i učestalosti objavljivanja svojeg sadržaja te ne zaboravite uključiti u e-poruku jasne gumbe poziva na radnju putem kojih ćete privući korisnike natrag na svoju web-lokaciju. Još jedan savjet: nikad svojoj publici ne šaljite neželjenu poštu. Ne samo što je to protuzakonito u nekim zemljama, već će i vjerojatno odbiti vašu publiku i navesti je da poželi otkazati pretplatu.
3. Optimizacija tražilica (SEO)
SEO je koristan alat koji vam može pomoći da se vaši oglasi prikazuju na višem položaju među rezultatima u tražilici i generiraju novi promet. Ključ vašeg uspjeha bit će u izradi svježeg i angažirajućeg sadržaja, a dobro su mjesto za početak Google trendovi. Jednostavno upišite svoje područje interesa (npr. "joga") da biste vidjeli kako se interes u pretraživanju za tu temu mijenjao s vremenom i koje druge povezane pojmove i riječi korisnici traže (npr. "joga nidra" ili "vruća joga"). Te pojmove možete iskoristiti kao temelj za svoje članke i blogove, što povećava vjerojatnost da će se vaša web-lokacija prikazati kad korisnici pretražuju online.
Najbolji je savjet u vezi s tim pobrinuti se da vaša web-lokacija bude postavljena tako da je Google i druge tražilice mogu pretraživati i indeksirati. Upotrijebite ovaj Vodič za SEO za početnike ili pogledajte naš webinar na zahtjev. Ako ste izdavač, preporučujemo vam i ovaj webinar koji se bavi web-lokacijama za mobilne uređaje, numeriranjem stranica, dvostrukim sadržajem i mnogim drugim temama.
Kako popularnost vaše web-lokacije bude rasla, mogli biste pokušati privući promet i proširivanjem na inozemna tržišta. U ovom vodiču saznat ćete kako lokalizirati svoj sadržaj za te nove publike.
4. Besplatan PR
Još jedan pristup koji možete isprobati je besplatan publicitet. Za početak ćete trebati izraditi priopćenje za javnost. U njemu može biti riječ o bilo čemu što bi moglo zanimati vašu publiku – važno je samo da dodate vlastito jedinstveno stajalište ili pristup. Na primjer, ako vodite blog o kuhanju i obavljujete blagdansku kuharicu, zašto ne biste istaknuli činjenicu da su svi vaši recepti veganski ili da ih je osmislila vaša baka.
Kad jasno definirate svoju priču i jedinstven pristup, morat ćete odlučiti tko će biti zainteresiran da čuje više o tome. U ovom slučaju to bi mogli biti blogeri koji pišu o hrani, web-lokacije o kuhanju, pa čak i slavni vegan na Twitteru. Ako niste sigurni kamo poslati svoje priopćenje za javnost, pokušajte provesti brzo pretraživanje na Googleu da pronađete besplatnu uslugu za distribuciju priopćenja za javnost.
Najbolji savjeti za izradu sjajnog priopćenja za javnost:
- Napišite intrigantan naslov koji privlači pozornost čitatelja/novinara/blogera.
- Prijeđite na stvar. Što nudite? Što radi vaš proizvod? Zašto je važan?
- Pronađite privlačan pristup ili uvodne riječi za svoju priču (npr. "Ove blagdanske sezone jedan od pet Hrvata skuhat će veganski obrok za svoju obitelj.")
- Ako je moguće, upotrijebite kratke natuknice umjesto dugih odlomaka.
U PR kampanjama iznad svega pokušate biti strpljivi i ne očekujte rezultate preko noći. Možda ćete morati nekoliko puta pokušati da bi vaša priča uhvatila zamah i morat ćete uložiti vrijeme u to da odgonetnete koji su glasovi glavni u vašoj niši te graditi odnose s njima.
Jeste li spremni privući veći promet?
Premda bilo koja od ovih strategija može pomoći, preporučujemo da zasad odaberete samo jednu, a zatim iskoristite analizu svoje web-lokacije za praćenje učinka koji ta strategija ostvaruje. Premda neki pristupi mogu zahtijevati više vremena od drugih, uskoro ćete vidjeti što funkcionira za vas i na što vaša publika najviše reagira. Ubrzo ćete na svojoj web-lokaciji dočekati nove posjetitelje i biti na dobrom putu da postignete svoje ciljeve.