Resurs

Kako poboljšati angažman korisnika na svojoj web-lokaciji

Slika resursa
Najbolji primjeri iz prakse

Bilo da ste vlasnik tvrtke ili bloger, znat ćete da je ključ uspjeha vaše web-lokacije u tome da korisnicima ponudite sjajan sadržaj, proizvode ili usluge koje ne mogu dobiti negdje drugdje.

No postoji drugi odlučujući čimbenici uspjeha, a to je koliko uspješno vaša web-lokacija potiče korisnike na interakciju s njom i, na koncu, na to da se na njoj što dulje zadrže.

To je poznato kao korisnički angažman. Riječ je o posebno važnom mjernom podatku ako oglase prodajete na temelju količine prometa jer, što dulje zadržite korisnike angažiranim sadržajem (i oglasima), više prihoda možete generirati.

U ovom članku istražit ćemo načine na koje možete mjeriti razine korisničkog angažmana na web-lokaciji, kako unositi poboljšanja i na što paziti na duge staze.

Zašto je korisnički angažman važan i kako ga mjeriti

Baš kao što restorani povremeno ažuriraju jelovnike kako bi postupno ukinuli nepopularna jela i zadržali ona najprodavanija, trebali biste nadzirati svoj sadržaj da biste vidjeli što pospješuje angažman korisnika, što ne dobiva pozornost i što navodi korisnike da napuste web-lokaciju.

To možete mjeriti na nekoliko načina:

  • Stopa napuštanja početne stranice Postotak posjetitelja koji napuste vašu web-lokaciju bez poduzimanja radnje, primjerice klikanja veze, kupnje nečega ili ispunjavanja obrasca.
  • Vrijeme na web-lokaciji Poznato i kao trajanje sesije, to je ukupno vrijeme koje netko provede na vašoj web-lokaciji.
  • Prikazi stranica Pokazuju koliko je puta stranica učitana ili pregledana u pregledniku.
  • Komentari ili dijeljenja Pružit će vam približan dojam o popularnosti i zanimljivosti vašeg sadržaja.
  • Postotak ponovnih posjetitelja Opisuje broj korisnika koji su već bili na vašoj web-lokaciji u određenom vremenskom rasponu, a zatim se vratili na nju na istom uređaju.

Da biste mjerili te (i druge) mjerne podatke o korisničkom angažmanu za svoju web-lokaciju, prvo ćete morati postaviti analizu web-lokacije. Jedna je opcija za to Google Analytics, koji je jednostavan za postavljanje i besprijekorno funkcionira uz Google AdSense.

Kako poboljšati korisnički angažman

Sada kad znate koje interakcije mjeriti i kako to napraviti, istražimo nekoliko koraka koje možete poduzeti da poboljšate razine korisničkog angažmana.

  • Započnite s pretpostavkom i testirajte je Na primjer, ako želite poboljšati mjerni podatak prikaza stranice, mogli biste provesti test u kojem biste na kraj svojih članaka dodali veze koje korisnike vode na drugi sadržaj koji bi im se mogao svidjeti. Zatim možete upotrijebiti alat kao što je Google Optimize za brzo postavljanje A/B testova i vidjeti koji sadržaj, poruke ili drugi doživljaji u najvećoj mjeri potiču korisnike na angažman (i oduševljavaju).
  • Držite stope napuštanja početne stranice na oku Ako vaši analitički podaci pokazuju da jedna od vaših stranica ima veliki promet, ali i visoku stopu napuštanja početne stranice, možda je potrebna daljnja istraga. Na primjer, možda biste trebali ubrzati vremena učitavanja stranice ili pojednostavniti navigaciju. Imate li skočne prozore koji sprječavaju korisnike da čitaju vaš blog? Imate li automatski omogućen zvuk koji se čuje pri dolasku na vašu web-lokaciju? Koliko se lako vaša web-lokacija čita na mobilnim uređajima? Svi ti problemi mogu utjecati na vašu stopu napuštanja početne stranice, stoga svakako provjerite svaki mogućnost, opetovano testirajte izmjene i mjerite učinak u hodu.
  • Jeste li izdavač vijesti? Ako jeste, pokušajte koristiti News Consumer Insights da biste izgradili vjernost te zabilježili bolje i preciznije podatke o svojim korisnicima.

Nekoliko pojedinosti na koje treba paziti

Prvo provedite komparativne analize djelatnosti

Prije mjerenja korisničkog angažmana na svojoj web-lokaciji uvijek provjerite referentne vrijednosti za svoju djelatnost. Tako ćete imati mjerilo s kojim ćete moći uspoređivati izvedbu svoje web-lokacije, mjeriti napredak, pa čak i uočiti ako postoji problem koji treba riješiti. Dobro je mjesto za početak Google Analytics, koji vam omogućuje usporedbu stope napuštanja početne stranice vaše web-lokacije s više od 1600 različitih kategorija djelatnosti.

Nemojte pogrešno protumačiti stope napuštanja početne stranice

Stope napuštanja početne stranice koristan su mjerni podatak, no važno je razumjeti ih u kontekstu. Na primjer, ako korisnik posjeti samo jednu stranicu vaše web-lokacije, a zatim je napusti, mogli biste pomisliti da vaš sadržaj nije dovoljno angažirajući. No taj bi vas zaključak mogao zavarati ako je na stranici koju je korisnik posjetio bilo dugačak sadržaj, a on je na vašoj web-lokaciji ostao nekoliko minuta ili više. U tom slučaju dubina pomicanja mogla bi biti bolji i korisniji mjerni podatak.

Budite oprezni s vremenom na stranici kao mjernim podatkom

Baš kao i stope napuštanja početne stranice, vrijeme na stranici može pomalo zavarati.

Zamislite sljedeći scenarij. Korisnik dođe na vašu početnu stranicu, a vaš analitički alat zabilježi vrijeme kao (na primjer) 11:05 h. Isti korisnik ostane na toj stranici minutu, a zatim klikne drugu stranicu na vašoj web-lokaciji. Analitički alat ponovno bilježi vrijeme kao 11:06 h. Nakon što je na toj stranici ostao punih pet minuta, korisnik u potpunosti napusti web-lokaciju, čime je ostvareno dojmljivo vrijeme na web-lokaciji od ukupno šest minuta.

No problem je u tome što gotovo svaki analitički alat pogrešno zabilježi ukupno vrijeme na web-lokaciji kao samo jednu minutu. Zašto se to događa? Zato što ti alati mogu "komunicirati" samo s vašim stranicama, a ne i sa stranicama na drugim web-lokacijama. Kad korisnik ode na drugu web-lokaciju, ta nova web-lokacija neće vratiti vremensku oznaku na temelju koje možete izračunati vrijeme provedeno na posljednjoj stranici. Sa stanovišta analitičkog alata, korisnik je na vašoj početnoj stranici ostao minutu, a zatim je otišao.

Pokušate ne mjeriti prekomjerno

Odluka o poboljšavanju razina korisničkog angažmana definitivno je pozitivan korak, no važno je da ne pokušate mjeriti previše mjernih podataka odjednom. Znatno je bolje identificirati jedan mjerni podatak za koji se pokazalo da ima pozitivan učinak na vaš prihod, bilo da je riječ o vremenu na web-lokaciji, dijeljenjima itd., a zatim se usredotočiti na definiranje referentne vrijednosti i izradu testova koji pospješuju ostvarivanje željenih ishoda.

Više resursa za poboljšavanje korisničkog doživljaja, izvedbe i potencijala zarade vaše web-lokacije potražite u našem odjeljku Resursi.