MATERIAŁY DODATKOWE
Nowy ruch to podstawa dobrego funkcjonowania każdej witryny. W tym artykule omawiamy kilka bezpłatnych strategii, które możesz wykorzystać, aby zwiększyć zasięg i przyciągnąć więcej użytkowników online.
Zanim przejdziemy do szczegółów, musisz wiedzieć, do czego jest Ci potrzebny większy ruch na Twojej stronie. Chcesz rozwijać swoją społeczność? Sprzedawać więcej produktów? Zrealizować cel społeczny? Jeśli na przykład zależy Ci na tym ostatnim, nie warto przyciągać klientów, którzy chcą wydać pieniądze i kupić jakiś produkt, ponieważ takie osoby szybko się zniechęcą i opuszczą Twoją witrynę.
Mając wyraźnie określone cele, możesz przejść do promowania witryny i zwiększania ruchu.
Promowanie witryny można podzielić na 3 kategorie:
Promocja płatna – płacisz za reklamę na innych platformach lub stronach internetowych (np. na stronie wyników wyszukiwania w Google, jeśli korzystasz z Google Ads).
Promocja własna – może to być np. lista subskrybentów, do których od czasu do czasu wysyłasz e-maile z informacjami lub ofertami.
Promocja pozyskana – linki do Twojej strony opublikowane na innych stronach internetowych (np. na blogach) lub nawiązania do Twoich treści zawarte w artykułach prasowych.
Niektóre podejścia mogą obejmować elementy wszystkich wymienionych kategorii. Przykładem mogą być płatne reklamy w mediach społecznościowych zachęcające Twoich obserwatorów do przekazywania Twoich treści innym użytkownikom. Wszystkie te kategorie bazują jednak na wartościowych materiałach, które angażują odbiorców i zachęcają ich do powrotu do Twojej witryny.
Istnieją różne sposoby tworzenia ciekawych treści. Jeżeli na przykład jesteś blogerem kulinarnym, możesz zapytać lokalnych restauratorów, jak przygotowują swoje ulubione świąteczne dania. Jeśli zajmujesz się organizacją ślubów, możesz przygotować unikalne treści lub statystyki interesujące Twoich odbiorców, np. dotyczące liczby ślubów planowanych w następnym roku czy trendów w makijażu ślubnym. Możesz nawet przeprowadzić ankietę na Twitterze, a potem opublikować jej wyniki.
Niezależnie od rodzaju prowadzonej przez Ciebie działalności musisz dbać o to, aby Twoje treści były atrakcyjne wizualnie i łatwe w odbiorze. Dzięki temu przyciągną więcej odbiorców, którzy przekażą je dalej. Publikując w witrynie nowe materiały, dodawaj w nich przydatne linki do starszych treści i na odwrót. Poniżej znajdziesz więcej wskazówek, jak tworzyć wyróżniające się treści.
Gdy masz już przygotowane treści, musisz je pokazać odpowiednim odbiorcom.
Mogą niezwykle efektywnie pomagać w pozyskiwaniu odbiorców i zwiększaniu ruchu. Musisz jednak dowiedzieć się, z jakich platform najczęściej korzystają Twoi odbiorcy. Możesz zapytać o to obecnych klientów lub członków swojej społeczności albo po prostu poszukać informacji w wyszukiwarce Google. Szybko się zorientujesz, jakie treści przyciągają użytkowników i gdzie użytkownicy najczęściej z nich korzystają. Jeśli na przykład prowadzisz blog o robieniu na drutach, możesz zauważyć, że Twoi użytkownicy chętnie szukają nowych informacji w YouTube, a także publikują i omawiają swoje osiągnięcia na Instagramie.
Jeżeli postanowisz zainwestować w media społecznościowe, ustal spójny harmonogram publikowania nowych treści i staraj się dostosować je do poszczególnych platform. Na przykład posty na Twitterze nie mogą zawierać więcej niż 280 znaków. YouTube Shorts wymaga z kolei, aby publikowane filmy nie trwały dłużej niż 60 sekund. Zadbaj o to, aby Twoje treści były jak najbardziej atrakcyjne. Zamiast publikować sam tekst, utwórz prostą grafikę, która przyciągnie uwagę przeglądających i zachęci ich do jej udostępnienia.
Pamiętaj też, aby zawsze używać metatagów, które wpływają na sposób wyświetlania witryny udostępnianej w mediach społecznościowych. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj.
Ważna uwaga na koniec: daj się poznać. Jeżeli ktoś rozmawia na interesujący Cię temat, dołącz do dyskusji, aby podzielić się swoją wiedzą i swoim doświadczeniem.
W miarę rozwoju Twojej witryny możesz prosić użytkowników o przekazanie Ci adresów e-mail, abyście mogli pozostać w kontakcie. Zanim zaczniesz, musisz jednak określić, co otrzymają w zamian – bezpłatny przewodnik, specjalną ofertę, a może miesięczne podsumowanie Twoich postów?
Cokolwiek postanowisz, pamiętaj, aby zachowywać spójny styl treści, trzymać się harmonogramu publikacji i umieszczać w e-mailach przyciski z wyraźnymi wezwaniami do działania, które zachęcą użytkowników do ponownego odwiedzenia Twojej witryny. Nigdy też nie spamuj odbiorców. Nie tylko jest to niedozwolone w niektórych krajach, ale też zniechęca użytkowników i może ich skłonić do rezygnacji z subskrypcji.
SEO to przydatne narzędzie, które pomaga w wyświetlaniu witryny na wyższej pozycji w wynikach wyszukiwania oraz generowaniu nowego ruchu. Kluczem do sukcesu w tym obszarze jest tworzenie aktualnych i ciekawych treści. Na początek zachęcamy Cię do skorzystania z Trendów Google. Wpisz w polu wyszukiwania temat, który Cię interesuje (np. „joga”), aby dowiedzieć się, jak zainteresowanie użytkowników tym tematem zmieniało się w czasie oraz jakie inne powiązane wyrażenia i słowa wpisują oni w wyszukiwarce (np. „joga nidra”, „hot joga”). Potem możesz wykorzystać te hasła przy tworzeniu artykułów i postów, aby zwiększyć prawdopodobieństwo wyświetlenia witryny, gdy użytkownicy szukają informacji na ten temat online.
Twoja witryna powinna być przede wszystkim tak skonfigurowana, aby Google i inne wyszukiwarki mogły ją skanować i indeksować. Przeczytaj SEO – przewodnik dla początkujących lub obejrzyj ten webinar dostępny na żądanie. Jeśli jesteś wydawcą, polecamy również ten webinar, w którym omówione są witryny mobilne, podział na strony, powielone treści oraz inne kwestie.
Gdy Twoja witryna stanie się bardziej popularna, możesz zwiększyć ruch, rozwijając działalność na rynkach zagranicznych. Z tego przewodnika dowiesz się, jak zlokalizować treści pod kątem nowych odbiorców za granicą.
Innym sposobem na zwiększenie ruchu jest uzyskanie bezpłatnego rozgłosu. Aby to osiągnąć, musisz najpierw przygotować informację prasową. Może ona dotyczyć dowolnego tematu, który zainteresuje Twoich odbiorców, ale musi być utworzona w Twoim własnym stylu. Jeżeli na przykład prowadzisz blog kulinarny i planujesz udostępnić świąteczną książkę kucharską, możesz podkreślić, że wszystkie przepisy są wegańskie lub że pochodzą od Twojej babci.
Gdy już wiesz, co chcesz przekazać użytkownikom i jak to zrobić w oryginalny sposób, musisz określić grupy odbiorców, które się takimi treściami interesują. W tym przypadku mogą to być inni blogerzy kulinarni, strony poświęcone gotowaniu, a nawet celebryci – weganie – na Twitterze. Jeśli nie masz pewności, do kogo wysłać swoją informację prasową, poszukaj w Google bezpłatnej usługi dystrybucji takich komunikatów.
Pamiętaj, że kampanie PR wymagają czasu na rozruch – nie spodziewaj się świetnych wyników już pierwszego dnia. Osiągniecie sukcesu może wymagać podjęcia kilku prób. Musisz też dowiedzieć się, kto jeszcze zajmuje się podobnym tematem i nawiązać odpowiednie relacje.
Każda z opisanych tu strategii może Ci w tym pomóc, zalecamy jednak, aby na początek wybrać jedną i sprawdzać efekty jej zastosowania za pomocą statystyk witryny. Niektóre metody wymagają więcej czasu, ale wkrótce odkryjesz, która z nich najlepiej pasuje do Twojej działalności i najskuteczniej przyciąga odbiorców. Zanim się zorientujesz, nabierzesz wiatru w żagle, powitasz na pokładzie nowych użytkowników i obierzesz najlepszy kurs, aby zrealizować swoje cele.
Udostępnij