MATERIAŁY DODATKOWE
Istnieje wiele sposobów zarabiania na blogu. Poznaj różne modele generowania przychodu w internecie i popularne strategie zarabiania na blogu.
Jeśli prowadzisz bloga lub masz własną stronę – albo zamierzasz je założyć – nigdy nie jest za późno, by zacząć na nich zarabiać. Istnieje wiele sposobów zarabiania na blogu. W tym artykule omówimy internetowe modele przychodów i popularne strategie zarabiania na treściach cyfrowych.
Zacznijmy od podstaw. Co to jest monetyzacja? Najprościej mówiąc, monetyzacja to zarabianie na stronie. Kiedy zarabiasz na treściach, które zamieszczasz na blogu, to znaczy, że monetyzujesz swojego bloga.
Istnieje kilka internetowych modeli biznesowych, dzięki którym możesz zacząć zarabiać na swoim blogu:
Jak wykorzystać te modele do zarabiania na blogu? Przyjrzyjmy się bliżej każdemu z nich.
Dla wydawcy bloga reklamy mogą stanowić stałe źródło dochodu z treści internetowych. Reklamodawcy są gotowi zapłacić za wyświetlanie reklam Twoim odbiorcom. Podobnie jak gazeta o dużym nakładzie może pobierać wyższe opłaty od reklamodawców, tak samo Ty będziesz zarabiać więcej, gdy Twoja strona zyska na popularności.
Możesz bezpośrednio oferować przestrzeń reklamową na swojej stronie firmom, które chcą wyświetlać reklamy obok Twoich treści. To tak zwana umowa bezpośrednia. Możesz też wybrać sieć reklamową – taką jak Google AdSense – która sprzeda przestrzeń reklamową w Twoim imieniu.
AdSense wyświetla reklamy powiązane z treścią konkretnej strony na blogu. Jeśli na przykład prowadzisz bloga poświęconego podróżom i opublikujesz na nim posta o wycieczce do Rejkiawiku, AdSense może wyświetlić reklamę ubezpieczeń podróżnych, Islandii lub ciepłych ubrań. Ponieważ strona, na której wyświetla się reklama, należy do Ciebie, AdSense zapłaci Ci, gdy użytkownik zobaczy reklamę lub wejdzie z nią w interakcję.
Dzięki możliwości dopasowania internetowych reklam do treści i odbiorców Twojego bloga wielu reklamodawców chętnie zapłaci wyższą cenę za Twoją przestrzeń reklamową.
Marketing afiliacyjny polega na umieszczaniu w treści linków do produktów lub usług sprzedawanych na innych stronach. Gdy użytkownik kliknie na Twojej stronie link prowadzący na stronę innej firmy i kupi polecony przez Ciebie produkt, dostaniesz prowizję od tej sprzedaży.
Ten model generowania przychodów może być opłacalny dla blogów mających wiernych czytelników, którzy są zainteresowani rekomendacjami produktów. Artykuły informacyjne, poradniki oraz teksty związane ze stylem życia dają wiele możliwości promowania produktów innych firm.
Wróćmy do przykładu z blogiem o podróżach i załóżmy, że publikujesz artykuł o wycieczce po dzikich kąpieliskach. Możesz wykorzystać model marketingu afiliacyjnego, by polecić wyposażenie – np. kostium kąpielowy, ręcznik i okulary pływackie – zabrane przez Ciebie w tę podróż. Kiedy czytelnik bloga kliknie link do sklepu z polecanym przez Ciebie kostiumem kąpielowym i kupi ten kostium, Twój blog zarobi prowizję.
Aby nie stracić zaufania odbiorców, zawsze ujawniaj swoje powiązania afiliacyjne. W wielu krajach ujawnienie powiązań afiliacyjnych jest wymagane przez prawo, więc zanim zaczniesz stosować marketing afiliacyjny, omów to z prawnikiem. Pamiętaj też, że reputacja Twojego bloga jest ściśle związana z produktami i usługami, które promujesz, więc wybierając partnerów afiliacyjnych, zwracaj uwagę na jakość.
Wielu blogerów korzysta z platform handlu elektronicznego, by utworzyć na swoich blogach sklepy internetowe i sprzedawać produkty. Takie produkty mogą być fizyczne lub cyfrowe. W naszym przykładzie bloga o podróżach możesz sprzedawać koszulki ze swoim logo lub cyfrowe przewodniki po egzotycznych miejscach.
Niezależnie od tego, czy sprzedajesz produkty materialne czy wirtualne, musisz skonfigurować system płatności. Jeśli chcesz sprzedawać towary fizyczne, musisz wziąć pod uwagę kwestie związane z magazynowaniem i wysyłką produktów, a także podatkami i cłami. Obsługa produktów cyfrowych jest łatwiejsza, ponieważ można je dostarczać drogą elektroniczną.
Jeśli Twój blog skupia aktywną społeczność, która chce poszerzać wiedzę na poruszane przez Ciebie tematy, płatna subskrypcja to kolejny sposób na wykorzystanie wartościowych treści do generowania przychodu w dłuższej perspektywie.
W tym modelu biznesowym czytelnicy płacą stałą kwotę w regularnych odstępach czasu, zwykle co miesiąc lub raz na rok. Opłaty za członkostwo lub subskrypcję generują cykliczne przychody. Stały dopływ gotówki oznacza bardziej stabilne, przewidywalne i gwarantowane źródło przychodów.
W zamian możesz zaoferować subskrybentom wzbogacone treści, forum społecznościowe, materiały szkoleniowe, filmy lub dodatkowe usługi i narzędzia. Możesz połączyć kilka z tych elementów, dopasowując je do swojego bloga.
Jeśli Twój blog ma związek z usługami szkoleniowymi, możesz zarabiać na internetowych kursach lub pakietach szkoleniowych.
Tworząc materiały szkoleniowe do samodzielnej nauki, np. filmy lub e-booki do pobrania, umożliwiasz odbiorcom przyswajanie wiedzy w ich własnym tempie. Na dalszym etapie kursu możesz zainteresować użytkowników innymi tematami.
Opracowanie internetowego programu szkoleń wymaga czasu i przygotowania dużej ilości materiałów, musisz więc mieć zaangażowanych odbiorców, by było to opłacalne.
Inną opcją zwiększenia przychodów jest oferowanie internetowych szkoleń na żywo. W takim przypadku użytkownicy płacą za Twój czas.
Niezależnie od tego, czy Twoja oferta dotyczy internetowych kursów czy szkoleń na żądanie, możesz udostępnić ich uczestnikom opcję komunikacji przez e-mail lub bezpośrednio na blogu.
Masz wiele możliwości zarabiania na blogu. Możesz skoncentrować się na jednej strategii generowania przychodu lub połączyć różne metody zarabiania, by przekonać się, która sprawdza się najlepiej w Twoim przypadku. Więcej informacji o zarabianiu online znajdziesz na naszym blogu.
Udostępnij