Materiały dodatkowe
Niezależnie od tego, czy jesteś właścicielem firmy czy blogerem, wiesz, że kluczem do sukcesu Twojej witryny jest oferowanie odbiorcom interesujących treści oraz produktów i usług, których nie znajdą nigdzie indziej.
Jest jeszcze inny bardzo ważny czynnik sukcesu – na ile skutecznie Twoja witryna zachęca użytkowników do wchodzenia w interakcje i spędzania w niej dużej ilości czasu.
Jego miarą jest „zaangażowanie użytkowników”. Jest ono szczególnie ważne, jeśli sprzedajesz reklamy na podstawie natężenia ruchu – im dłużej utrzymasz zainteresowanie użytkowników swoimi treściami (i reklamami), tym większe mogą być Twoje przychody.
W tym artykule omówimy, jak mierzyć zaangażowanie użytkowników w witrynie, wprowadzać ulepszenia i unikać częstych błędów.
Restauracje regularnie zmieniają menu, wycofując mniej popularne dania i zachowując bestsellery. Tak samo wydawcy powinni sprawdzać swoje treści, aby wiedzieć, co interesuje użytkowników, co umyka ich uwadze, a co sprawia, że porzucają witrynę.
Aby móc mierzyć wskaźniki zaangażowania (i inne) w swojej witrynie, musisz mieć narzędzie analityczne. Jedną z dostępnych opcji jest usługa Google Analytics, która jest łatwa w konfiguracji i dostosowana do współpracy z Google AdSense.
Wiesz już, jakie interakcje trzeba mierzyć i jak to zrobić. Teraz podpowiemy, jak możesz zwiększyć zaangażowanie użytkowników.
Zanim zaczniesz mierzyć wskaźniki zaangażowania użytkowników w swojej witrynie, koniecznie sprawdź wyniki innych stron z Twojej branży. Takie działanie zapewni punkt odniesienia dla skuteczności Twojej witryny, pomoże śledzić postępy i wskaże ewentualne obszary do poprawy. Zalecamy, aby zacząć od Google Analytics – korzystając z tego narzędzia, możesz porównać współczynnik odrzuceń w swojej witrynie oraz inne statystyki skuteczności z wynikami stron z ponad 1600 różnych kategorii branżowych.
Współczynniki odrzuceń to przydatne dane, ale należy znać ich kontekst. Jeżeli użytkownik odwiedzi na przykład tylko jedną stronę w Twojej witrynie, a potem z niej wyjdzie, możesz pomyśleć, że Twoje treści nie są wystarczająco atrakcyjne. Taki wniosek może być jednak mylny, jeśli odwiedzona strona zawiera dłuższe fragmenty tekstu, a użytkownik spędził na niej kilka minut lub dłużej. W takiej sytuacji bardziej przydatne mogą być statystyki dotyczące głębokości przewijania.
Podobnie jak współczynnik odrzuceń dane o czasie na stronie wymagają kontekstu.
Wyobraź sobie następującą sytuację. Użytkownik wchodzi na Twoją stronę główną o godz. 11:05, co zostaje odnotowane przez narzędzie analityczne. Pozostaje na niej przez minutę, po czym przechodzi na inną stronę w Twojej witrynie (o 11:06). Po kolejnych 5 minutach użytkownik porzuca Twoją witrynę. W sumie spędził w niej całe 6 minut.
Niestety większość narzędzi analitycznych jako łączny czas spędzony w witrynie błędnie zarejestruje jedną minutę. Dlaczego tak się dzieje? Narzędzia te „porozumiewają” się tylko z Twoimi stronami, ale nie ze stronami w innych witrynach. Gdy użytkownik przechodzi do innej witryny, nie odsyła ona sygnatury czasowej, która umożliwiłaby obliczenie czasu, który spędził on na ostatniej stronie w Twojej witrynie. Według danych narzędzia analitycznego użytkownik spędził minutę na Twojej stronie głównej, po czym ją opuścił.
Poprawa wskaźników zaangażowania to z pewnością dobry pomysł, ale pamiętaj, żeby nie mierzyć zbyt wielu danych jednocześnie. Zdecydowanie lepiej będzie, jeśli wybierzesz jeden rodzaj danych, który pozytywnie wpływa na Twoje przychody (np. czas w witrynie, udostępnienia itp.), przeprowadzisz test porównawczy i utworzysz własne testy, aby osiągnąć pożądane wyniki.
Więcej materiałów o poprawianiu wskaźników zaangażowania, skuteczności i potencjału zarobkowego znajdziesz w sekcji Zasoby.
Udostępnij