Zdroj

Ako zvýšiť návštevnosť webu

Obrázok zdroja
Osvedčené postupy

Nová návštevnosť je životnou energiou každého webu. V tomto článku preskúmame niekoľko stratégií, ktoré vás nebudú nič stáť a môžu vám pomôcť zväčšiť dosah a prilákať viac online návštevníkov.

Než sa do toho pustíte, musíte si ujasniť, prečo vlastne vyššiu návštevnosť potrebujete. Chcete rozšíriť svoju komunitu? Predávať viac výrobkov? Podporiť sociálne prospešnú vec? Napríklad v poslednom uvedenom prípade nemá príliš zmysel lákať zákazníkov, ktorí chcú utrácať a niečo si kúpiť. Zrejme by zase rýchlo a znechutene odišli.

Keď si vyjasníte ciele, budete môcť začať propagovať svoj web a zvyšovať jeho návštevnosť.

Propagáciu na webe je možné obvykle zaradiť do jednej z troch kategórií:

Platenú propagáciu vykonávate, keď platíte za reklamu na iných platformách alebo weboch (napr. na stránke s výsledkami vyhľadávania na Googli v prípade, že používate Google Ads).

Propagácia vlastnými prostriedkami je napríklad občasné zasielanie noviniek alebo ponúk e‑mailom odberateľom, ktorých máte v distribučnom zozname.

Ako získaná propagácia fungujú odkazy na váš web nachádzajúce sa na iných weboch, napríklad zmienka v inom blogu alebo novinovom článku.

Niektoré prístupy spadajú do všetkých troch kategórií. Príkladom sú platené reklamy v sociálnych médiách, ktoré vyzývajú vašich sledovateľov, aby príspevok zdieľali a šírili tak správu, záležitosť alebo výrobky medzi ďalších používateľov. Všetky tri kategórie sa však opierajú o kvalitný obsah, ktorý ľudí priláka a presvedčí ich, aby sa opakovane vracali.

Kľúč ku kvalitnému obsahu

Pútavý obsah je možné vytvoriť niekoľkými spôsobmi. Ak tvoríte blog a venujete sa konkrétnej téme, napríklad jedlu, môžete nahrať rozhovor s miestnymi šéfkuchármi o tom, ako varia svoje obľúbené vianočné jedlo. Ak je vaším odborom plánovanie svadieb, môžete vytvoriť jedinečný obsah, ktorý ľudia budú zmieňovať – môžete napríklad napísať o očakávanom počte svadieb v budúcom roku alebo aktuálnych trendoch v mejkape neviest. Prípadne môžete usporiadať prieskum na Twitteri a potom zverejniť výsledky.

Nech už k tvorbe obsahu budete pristupovať akokoľvek, dbajte na to, aby bol obsah vizuálne príťažlivý a ľahko pochopiteľný. Bude sa potom páčiť viacerým ľuďom a tí ho budú zdieľať. Kedykoľvek na svoj web pridáte nový obsah, nezabudnite doň vložiť odkazy na starší obsah – a v prípade potreby aj naopak. Tu nájdete pár ďalších tipov, ako vytvárať skvelý obsah.

Ako zvýšiť návštevnosť

Obsah máte hotový, teraz je ešte potrebné získať vhodné publikum.

1. Organické sociálne médiá

Môžu byť veľmi účinným spôsobom, ako zväčšovať publikum a získavať návštevnosť. Dôležité je najprv vykonať prieskum a zistiť, ktoré platformy sociálnych médií vaše cieľové publikum najviac používa. Môžete sa na to opýtať existujúcich zákazníkov alebo komunity, prípadne to jednoducho nájsť na Googli. Čoskoro vám bude jasné, aký druh obsahu sa ľuďom páči a kde ho obvykle hľadajú. Ak napríklad píšete blog o pletení, môžete zistiť, že vaši potenciálni čitatelia hľadajú nové nápady na YouTube alebo radi uverejňujú svoje najnovšie výtvory na Instagrame a diskutujú tam o nich.

Ak sa rozhodnete investovať do sociálnych médií, stanovte si harmonogram zverejňovania príspevkov, držte sa ho a prispôsobujte obsah každej jednotlivej platforme. Napríklad príspevky na Twitteri môžu mať maximálne 280 znakov a videá v službe YouTube Shorts majú dĺžku obmedzenú na 60 sekúnd. Ďalšou dôležitou vecou je postarať sa o to, aby bol váš obsah čo najpríťažlivejší. Takže namiesto príspevku s čistým textom radšej vytvorte jednoduchú grafiku, ktorá priláka pozornosť používateľov pri posúvaní sa po stránke a presvedčí ich, aby ju zdieľali.

Tiež vždy používajte metaznačky sociálnych médií. Môžete tak ovplyvniť, ako bude váš web vyzerať pri zdieľaní prostredníctvom sociálnych médií. Viac o tejto téme si prečítajte tu.

A v neposlednom rade sa neostýchajte. Keď sa ľudia budú baviť o téme, ktorá vás zaujíma alebo sa v nej vyznáte, zapojte sa a obohaťte diskusiu o svoj jedinečný pohľad.

2. Distribučné zoznamy

Keď bude váš web trochu väčší, môžete začať žiadať návštevníkov o e‑mailovú adresu, aby ste s nimi mohli zostať v kontakte. Než ale od ľudí začnete chcieť adresu, je dobré im ukázať, čo za to dostanú – či už je to bezplatný dokument so sprievodcom, akciová ponuka alebo len mesačné zhrnutie noviniek.

Nech sa rozhodnete ponúknuť čokoľvek, vždy dodržiavajte štýl a frekvenciu obsahu. Nezabúdajte ani na zreteľné tlačidlá s výzvou na akciu, ktoré používateľa privedú z e‑mailu späť na váš web. A ešte jedna dobrá rada: nespamujte svoje publikum. Okrem toho, že je to v niektorých krajinách nezákonné, pravdepodobne to odradí čitateľov a spôsobí, že budú chcieť odber zrušiť.

3. Optimalizácia pre vyhľadávače (SEO)

SEO je užitočný nástroj, ktorý vám môže pomôcť preniknúť na lepšiu pozíciu vo výsledkoch vyhľadávania a získať novú návštevnosť. Kľúčom k úspechu je vytvárať nový a pútavý obsah. Dobrým miestom, kde začať, je aplikácia Google Trends. Stačí zadať vašu oblasť záujmu (napríklad „joga“) a uvidíte, ako sa v priebehu času menili záujmy o túto tému vo vyhľadávaní a ktoré súvisiace frázy a slová ľudia hľadali (napr. „hatha joga“ alebo „hot joga“). Potom na týchto výrazoch môžete založiť nové články alebo príspevky na blogu, aby sa zväčšila pravdepodobnosť, že sa ľuďom pri vyhľadávaní na internete zobrazí práve váš web.

Veľmi dôležitou radou v tejto oblasti je dbať na správne nastavenie webu, aby ho Google a ostatné vyhľadávače mohli prehľadávať a indexovať. Použite tohto Sprievodcu optimalizáciou pre vyhľadávače alebo webinár na vyžiadanie. Ak ste vlastníkom webu, odporúčame vám aj tento webinár. Dozviete sa v ňom o mobilných weboch, stránkovaní, duplicitnom obsahu a mnohých ďalších témach.

Keď si váš web získa popularitu, môžete skúsiť zvýšiť jeho návštevnosť expanziou na zahraničné trhy. Tento sprievodca vysvetľuje, ako pre takéto nové publiká lokalizovať obsah.

4. Bezplatná publicita

Ďalším prístupom, ktorý môžete vyskúšať, je bezplatná publicita. Na začiatok musíte pripraviť tlačovú správu. Môže byť o čomkoľvek, čo by vaše publikum mohlo zaujímať. Vždy však musí obsahovať váš vlastný jedinečný príspevok alebo uhol pohľadu. Keď napríklad prevádzkujete blog o varení a chystáte sa vydať vianočnú kuchársku knihu, môžete napríklad poukázať na fakt, že všetky vaše recepty sú vegánske, alebo že ich vytvorila vaša babička.

Až budete mať jasno o príbehu a jedinečnom uhle pohľadu, musíte sa zamyslieť, koho by asi správa mohla zaujímať. V tomto prípade by to mohli byť blogeri zaoberajúci sa jedlom, weby o varení alebo napríklad slávny vegán prispievajúci na Twitter. Ak neviete s istotou, kam poslať tlačovú správu, skúste na Googli nájsť službu, ktorá poskytuje bezplatnú distribúciu tlačových správ.

Najdôležitejšie tipy, ako napísať kvalitnú tlačovú správu:

  • Napíšte chytľavý titulok, ktorý pritiahne pozornosť čitateľa, novinára alebo blogera.
  • Prejdite k veci. Čo ponúkate? Na čo je určený váš výrobok? Ako bude používateľom užitočný?
  • Vymyslite presvedčivú myšlienku alebo úvodný text (napríklad „Každý piaty Slovák bude tento rok cez Vianoce pre rodinu variť vegánske jedlo.“).
  • Ak je to možné, používajte namiesto dlhých odsekov radšej odrážkové zoznamy.

A predovšetkým, ako pri všetkých kampaniach zameraných na publicitu, majte trpezlivosť a neočakávajte výsledky hneď. Môže byť potrebných niekoľko pokusov, kým sa váš príbeh začne šíriť. Nejaký čas vám tiež zaberie zistiť, kto sú najvýznamnejšie hlasy vo vašom segmente, a nadviazať s týmito ľuďmi vzťah.

Ste pripravení zvýšiť si návštevnosť?

Hoci pomôcť môže ktorákoľvek z uvedených stratégií, odporúčame vybrať si zatiaľ iba jednu. Potom pomocou analytiky webu sledujte jej účinok. Niektoré prístupy môžu vyžadovať dlhší čas než iné, čoskoro ale určite zistíte, čo sa vám osvedčuje a na čo vaše publikum najviac reaguje. Ani sa nenazdáte, a na váš web budú prichádzať noví návštevníci a vy budete na správnej ceste k splneniu cieľov.