Ресурс

Како да направите веб-сајт

Слика ресурса
Најбоље праксе

Било да желите да поделите своју страст, створите заједницу или промовишете предузеће, много је разлога због којих би требало да имате веб-сајт.

Можда већ замишљате како би сајт могао да вам изгледа и које функције и садржај желите да приказујете.

Али пре него што се позабавите детаљима, погледајте главне кораке, како да започнете и колика би могла да буде цена остварења ваше визије.

Прво подесите циљеве

Која је главна сврха вашег веб-сајта? Ако је блоговање, то ће знатно утицати на жељени изглед и навигацију. Ако пак планирате да га користите за продају производа или услуга, треба вам безбедан сајт, једноставан за навигацију и ажурирање новим инвентаром.

Пажљиво одредите буџет

Израда веб-сајта може бити бесплатна или јако скупа. Све зависи од жељене врсте сајта и шта њиме планирате да постигнете.

Ако вам треба једноставан сајт за блоговање, на располагању вам је много бесплатних алатки и могућности. Већином су једноставне и интуитивне, па вам не треба искуство у дизајнирању или кодирању. Најбоље од свега је што ће веб-сајт бити активан за тили час и то без плаћања дизајнера или програмера.

Избор праве платформе за веб-сајт

Већина људи нема ни времена ни искуства за израду веб-сајта од нуле, али зато постоје алатке за прављење веб-сајтова. Сав кôд је већ написан, ви само треба да одаберете шаблон, прилагодите га својим текстом, сликама и завршним детаљима.

Доношење одлуке о томе коју алатку за прављење веб-сајтова ћете користити вероватно је најтежи део посла. Постоји на стотине добављача и на први поглед изгледа да сви нуде исте или веома сличне услуге.

Пре него што одаберете добављача, запитајте се:

  • Има ли безбедан URL или могућност да га касније додате?
  • Да ли је се алатка лако користи?
  • Можете ли лако да је прилагодите својим потребама?
  • Колико кошта? Да ли је то једнократна или месечна накнада?
  • Имате ли на располагању доста шаблона?
  • Постоји ли техничка подршка? Да ли је бесплатна? Пружа ли се преко имејла, телефона или робота за ћаскање?
  • Постоје ли додатне компоненте или додаци нпр. за видео снимке или евидентирање података при регистрацији за билтен?

Још једном напомињемо да много ствари зависи од тога за шта планирате да користите сајт. Алатке као што је Google Blogger могу да буду корисне и нуде различите шаблоне и стилове дизајна. Ту су и Google сајтови који су одлични за промовисање малог предузећа, догађаја или представљање професионалног портфолија. Овај кратки водич садржи додатне информације и помоћи ће вам да донесете утемељену одлуку.

Подесите име домена

Многе бесплатне алатке за прављење веб-сајтова вам омогућавају да направите једноставан блог без плаћања имена домена. Ако озбиљно приступате блоговању или желите да имате веб-сајт предузећа, можда вам треба нешто што је прилагођеније и специфичније за оно што нудите.

Треба да размислите и о избору домена највишег нивоа. На пример, ако је веб-сајт усмерен на одређени регион или земљу, можете да се одлучите за .rs, .hr, .me итд. Ако је глобалнији, можда је боље да користите .com адресу.

О чему још треба да размислите када бирате домен највишег нивоа:

  • Пазите на пораст трошкова. Неки добављачи нуде цене са попустом у почетку, а онда поскупљују.
  • Уверите се да име домена није већ заштићено жигом. Ако име крши ауторска права другог бренда, можда ћете морати да га промените и на крају платите накнаду за правну заштиту. Више информација потражите овде.
  • Чувајте личне податке. Када се региструјете за домен, организацији ICANN морате да доставите личне податке, којима пошиљаоци непожељног садржаја и преваранти могу лако да приступе. Можете да омогућите приватност података, али неки регистратори наплаћују ту услугу, па прво обавезно то проверите.

Google Domains могу да буду добра полазна тачка при избору имена домена. Брзо можете да видите шта је доступно, колико кошта, па чак и предности или евентуалне недостатке, нпр. ако се име домена тешко изговара или би лако могло да се погрешно чује.

Прављење садржаја

Одабрали сте платформу, испланирали дизајн, а сада следи узбудљиви део – прављење садржаја који ће публика волети. Да опет поновимо, пратите неколико основних принципа да бисте уштедели време и новац и подстакли посетиоце да се редовно враћају на ваш сајт.

Погледајте ове најбоље савете.

  • Google трендови вам помажу да видите шта људи траже и како се популарност одређених речи или фраза мења током времена. Можете и да процените интересовање за ваш садржај из различитих региона и откријете нове потенцијалне категорије публике широм света. Не заборавите да помоћу платформи друштвених медија или других група онлајн заједница увек можете да спроводите анкете и сазнате шта је у тренду или све популарније.
  • Чак и пре него што почнете да генеришете приход, одлучите колико често планирате да објављујете садржај и држите се тог плана. Не заборавите да је квалитет увек важнији од количине садржаја.
  • Имајте на уму да не воле сви да користе садржај на исти начин. Неки људи више воле јасан текст, а други брзе инфографике или једноставне видео снимке. Временом ћете сазнати са чиме се људи најбоље повезују.
  • Када почнете да објављујете садржај, занимаће вас одакле долазе посетиоци, како вас проналазе и које странице привлаче највише пажње. Један од начина да то сазнате јесте да користите Google аналитику, коју можете и да повежете директно са блогом да бисте добијали резултате у реалном времену.
  • У овом водичу можете да пронађете додатне алатке и савете за прављење садржаја, као и инспиративне приче о успеху из целог света.

Веб-сајт може да буде забаван и сјајан начин да се повежете са публиком и остварите личне или комерцијалне циљеве. Алатке и савети у овом водичу вам помажу да направите прве кораке и избегнете скупе грешке. У центру за ресурсе можете да истражите како да уновчите своје онлајн присуство и побољшате кориснички доживљај.