Ресурс
Како да побољшате ангажовање корисника сајта
Било да сте власник предузећа или блогер, добро знате да је за успешан веб-сајт најважније да људима пружите сјајан садржај, производе или услуге које не могу да пронађу другде.
Међутим, постоји још један битан фактор успеха – колико добро сајт подстиче људе на интеракцију и што дуже задржавање.
Тај показатељ се зове ангажовање корисника и нарочито је важан ако продајете огласе на основу обима саобраћаја. Што су људи дуже ангажовани са вашим садржајем (и огласима), већи је приход који можете да генеришете.
У овом чланку ћемо истражити како да мерите нивое ангажовања корисника веб-сајта, како да уносите побољшања и на шта успут да пазите.
Зашто је важно ангажовање корисника и како да га мерите
Као што ресторани повремено мењају јеловнике, избацују непопуларна јела и задржавају најпродаванија, и ви би требало да надгледате свој садржај и сазнате шта доприноси ангажовању корисника, шта се превиђа и шта наводи људе да напусте веб-сајт.
Ангажовање можете да мерите на више начина:
- Стопа посете само једне странице: проценат корисника који напусте сајт без предузимања радње попут клика на линк, куповине или попуњавања обрасца.
- Време на сајту: познато и као трајање сесије, ово је укупно време које неко проведе на веб-сајту.
- Прикази странице: показује колико пута је страница учитана или прегледана у прегледачу.
- Коментари или дељења: дају вам оквиран увид у популарност и занимљивост садржаја.
- Проценат поновних посетилаца: показује колико је корисника већ било на вашем веб-сајту током одређеног периода и вратило се преко истог уређаја.
Да бисте мерили показатеље ангажовања корисника (и друге показатеље) за веб-сајт, прво морате да подесите аналитику сајта. Можете да користите Google аналитику која се лако подешава и савршено функционише са Google AdSense-ом.
Како да затим побољшате ангажовање корисника
Пошто сада знате које интеракције да мерите и како, истражићемо кораке за побољшање нивоа ангажовање корисника.
- Поставите и тестирајте хипотезу: На пример, ако желите да побољшате показатељ приказа странице, можете да покренете тест у коме ћете чланке завршавати линковима до другог садржаја који може да се свиди корисницима. Онда помоћу алатке попут Google оптимизатора можете брзо да подесите A/B тестирање и сазнате који садржај, поруке или други доживљаји највише ангажују клијенте и допадају им се.
- Пратите стопе посете само једне странице: Ако вам аналитика показује да једна страница остварује доста саобраћаја, али да корисници често не оду даље од ње, то можда треба додатно да испитате. На пример, можда треба да убрзате време учитавања странице или поједноставите навигацију. Имате ли искачуће прозоре који онемогућавају читање вашег блога? Имате ли аутоматски омогућен звук који се чује при доласку на ваш сајт? Колико вам се сајт лако чита на мобилном уређају? Овакви проблеми могу да утичу на стопу посете само једне странице, па се свакако позабавите њима, редовно тестирајте промене и мерите њихов утицај у покрету.
- Јесте ли објављивач вести? Ако јесте, испробајте News Consumer Insights који вам омогућава да повећате лојалност и прикупите боље и прецизније податке о корисницима.
Шта треба да имате у виду
Прво покрените мерење перформанси у оквиру делатности
Пре него што измерите нивое ангажовања корисника сајта, увек проверите репере специфичне за делатност којом се бавите. То је мерило с којим можете да упоредите перформансе сајта, пратите напредак и уочите неки проблем који треба да решите. Google аналитика је добра полазна тачка, омогућава вам да поредите стопу посете само једне странице и друге податке о перформансама сајта са преко 1600 различитих категорија делатности.
Немојте погрешно да протумачите стопе посете само једне странице
Стопе посете само једне странице су користан показатељ, али важно је да их разумете у контексту. На пример, ако корисник посети само једну страницу вашег веб-сајта и напусти га, можете да помислите да садржај није довољно занимљив. Међутим, такав закључак може да вас завара ако је на посећеној страници дугачак садржај, а корисник се задржао на сајту бар неколико минута. У овом случају би дубина скроловања могла да буде бољи и кориснији показатељ.
Обратите пажњу на показатељ времена на страници
Као и стопе посете само једне странице, време на страници може благо да вас завара.
Замислите следећу ситуацију. Корисник долази на вашу почетну страницу и алатка за аналитику бележи време, нпр. 11:05. После једног минута на страници кликом долази до друге странице сајта. Алатка за аналитику поново бележи време као 11:06. Пошто на тој страници проведе пет минута, корисник напушта сајт, па је укупно време на сајту завидних шест минута.
Проблем је у томе што скоро свака алатка за аналитику погрешно евидентира укупно време на сајту као само један минут. Зашто? Зато што те алатке могу да комуницирају само са вашим страницама, али не и са страницама на другим веб-сајтовима. Дакле, када корисник напусти ваш сајт и оде на неки други, тај нови веб-сајт вам не шаље временску ознаку за израчунавање времена проведеног на последњој страници. Алатка за аналитику бележи да се корисник задржао на вашој почетној страници један минут и напустио сајт.
Пробајте да смањите прекомерно мерење
Одлука да побољшате нивое ангажовања корисника је свакако позитивна, али важно је да не мерите превише показатеља одједном. Много је боље да утврдите један показатељ који има позитиван учинак на ваш приход (било да је реч о времену на сајту, дељењима итд.) и да онда дефинишете репере и направите тестове који поспешују остваривање жељених исхода.
Више ресурса за побољшање корисничког доживљаја и перформанси сајта, као и за потенцијал за остваривање зараде од сајта потражите у одељку Ресурси.