Kaynak

Sitenizi AdSense için en iyi şekilde biçimlendirme

Kaynak resmi
Reklam optimizasyonları

AdSense kazancınızı artırmak mı istiyorsunuz? AdSense'le para kazanmak amacıyla sitenizi en uygun duruma getirmek için bu 4 ipucuna göz atın.

Google AdSense'le para kazanmak söz konusu olduğunda her şeyi sitenizin düzeni belirler. Reklamlarınızın çok fazla ön plana çıkarak ziyaretçilerin içeriğinizi görmesini engellemesi ve bu nedenle herhangi bir şeyi tıklamayı düşünmeden sitenizden ayrılmalarına neden olması istenmeyen bir durumdur. Diğer yandan, reklamlarınızı ziyaretçilerin gözünden kaçacak kadar zor algılanacak şekilde yerleştirmek de istemezsiniz. Web siteniz için AdSense optimizasyonu işte bu nedenle önemlidir. Aşağıda, bunu yapmaya ilişkin bazı Google AdSense ipuçları verilmiştir.

1. Leaderboard banner için alan oluşturun.

Sitenizin ziyaretçilerinin dikkatini sayfanın üst kısmındaki büyük bir grafik kadar çekecek başka bir şey yoktur. AdSense kazançlarını optimize etmek isteyen sitelerin çoğu için bu, yaklaşık 728 piksel genişliğinde ve 90 piksel yüksekliğinde bir leaderboard banner'dır. Bazı sitelerde bu boyut daha da büyük olabilir.

Leaderboard banner'ı özel kılan yönü, yalnızca insanların dikkatini çekmekle kalmayıp, siteniz için adeta bir saygınlık göstergesi işlevi de görmesidir. Time dergisi gibi yayınlar bazen para kazanmak için sitelerinin üst kısmında büyük reklamlara yer verir.

Yerleştirilmiş kaynak resmi

Entrepreneur gibi başka yayınlar ise bazen başlıklarının altında standart leaderboard banner'lar kullanır.

Her ikisi de ziyaretçilerinizin dikkatini hemen çekecek ve içeriğinize hızla erişmelerini sağlayacaktır ve bu özellikler her ikisini de AdSense geliri elde etmek için mükemmel seçenekler haline getirmektedir.

2. Dikdörtgen veya dikey bir banner için kenar çubuğu bulundurun.

Bir sonraki Google AdSense ipucu, web sitenize fazladan banner'lar eklemenizi sağlayacak bir (veya iki) kenar çubuğu bulundurmaktır. Belirlenmiş boyutlardaki dikdörtgen veya dikey banner'lar arasından seçim yapabilir veya kendini ziyaretçilerinizin ekran boyutlarına göre ayarlayan duyarlı banner'ları tercih edebilirsiniz.

AdSense optimizasyonunun sağladığı yararların dışında, kenar çubuklarınız, sitenize gelen ziyaretçilerin sizi e-posta veya sosyal ağlar yoluyla izlemeye nasıl devam edebileceklerine ilişkin bilgiler görüntülemek için kullanılabilir. Böylece, ziyaretçilerin tekrar gelmesini ve farklı reklamları tıklama fırsatına sahip olmasını sağlarsınız.

3. Ana başlığınızın altında bağlantı birimleri için bir yer bulun.

Kullanıcıların tıklamasını sağlamak için onlara AdSense bağlantı birimlerinizin gezinme menüleri olduğunu düşündürecek hiçbir aldatıcı yöntem kullanamayacağınızı unutmayın. Bununla birlikte, blog ve haber sitelerinde ana başlığın altında yer alan bağlantı birimleri genellikle içerikle gayet iyi şekilde bütünleşerek fazla göze çarpmaz, ancak geleneksel bağlantı renkleri veya sitenizin temasına uygun bağlantı renkleri kullanırsanız yine de yeterince dikkat çekecektir.

4. İçeriğinizin ortasına veya sonuna yatay bir banner ekleyin.

İçeriğiniz ziyaretçilerin dikkatini çekmeye başladıktan sonra yatay banner yerleştirebileceğiniz iki yer vardır. Ziyaretçilerin içeriğin sonuna kadar ilerlemesi için bir neden yoksa (ör. tartışma veya yorum kutusu) banner'ı içeriğin ortasına yerleştirin. Bu yolla onları hazırlıksız yakalayabilir ve tıklamalarını sağlayabilirsiniz.

Çok miktarda etkileşim ve tartışmanın gerçekleştiği bir siteniz varsa banner'ı içeriğin sonuna yerleştirin. Tercihen, yorumu yayınlandıktan sonra ziyaretçinin yönlendirildiği konuma yerleştirmeniz önerilir, çünkü bu, ziyaretçinin sitenizden ayrılma olasılığının en yüksek olduğu zamandır. Ayrıca, ziyaretçiye gideceği iyi bir yer de sağlayabilir.