Kaynak

En İyi Google AdSense Uygulamaları

Kaynak resmi
En iyi uygulamalar

Google AdSense için en iyi uygulamalar nelerdir? AdSense ile para kazanmanıza yardımcı olmak için sunduğumuz önerilere bakın

Google AdSense'le para kazanmak için, bu Google AdSense en iyi uygulamalarını izlemeniz önemlidir. Bu uygulamalar Google AdSense gelirinizi sürekli artırmanızı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda sitenizin büyümesine ve gelişmesine de yardımcı olur.

1. Farklı reklam birimleriyle denemeler yapın.

Google AdSense'in farklı reklam stilleri sunmasının bir nedeni vardır. Sitenize gelen ziyaretçiler farklı reklam türlerine ilgi gösterir ve tıklar. Bazıları bağlantıları tıklar. Bazıları büyük banner'ları, bazıları da video bloklarını tıklar.

Önemli olan reklam stili değil, o stili kullanan reklamverenin ve o reklamverenin yayınlarına ilgi gösteren ziyaretçinin kim olduğudur. Örneğin, bir kullanıcının büyük bir perakendecinin sitesinden çıktıktan hemen sonra sizin sitenize geldiğini varsayalım. O satıcının belirli bir boyutta yeniden pazarlama reklamları varsa ve sizin kullandığınız reklam blokları da aynı boyuttaysa reklamınızın tıklama alma olasılığı artacaktır.

Bu nedenle, mutlaka farklı reklam birimleriyle denemeler yapın. Örneğin denemeleriniz sonucunda leaderboard, dikey ve bağlantı reklam birimlerinizin en iyi performansı gösterdiğini saptayabilirsiniz.

2. Sitenizin türüne en uygun reklam yerleşimlerini bulun.

Google AdSense reklamlarınızı nereye yerleştireceğinizden emin değilseniz, yeni siteler, sınıflandırılmış siteler, oyun siteleri, forumlar, bloglar, spor siteleri ve seyahat sitelerinde en iyi reklam yerleşimleriyle ilgili bu kaynaklarla başlangıç yapabilirsiniz.

Kitleniz için en çok neyin işe yarayacağını öğrenmenin başka bir yolu, sizinkine benzer popüler siteler bulmak ve onların neler yaptığını incelemektir. Bu sitelerde Google AdSense kullanılmıyor olsa bile reklamların nerelere yerleştirildiğini dikkatle inceleyin. Reklamverenlerine en çok gösterim veya tıklamayı sağlayacak yerleşimlerle ilgili önemli çalışmalar yürütmüş olma olasılıkları yüksektir.

Araştırmanızı tamamladıktan sonra testlere geçebilirsiniz. Bir hafta boyunca Google'ın önerilerini deneyin, ardından diğer popüler sitelerin yaptığı gibi, bir hafta boyunca Google AdSense reklamlarınızı yerleştirin. Hangi haftanın daha fazla kazanç sağladığına bakın. Böylece, kitleniz için en iyi düzenin hangisi olduğunu görmüş olursunuz

3. Reklamlarınızın duyarlı olması gerekip gerekmediğine karar verin.

Öncelikle, mümkünse site tasarımınızın duyarlı olması gerekir. Bu, sitenizi mobil platforma uygun hale getirmek için Google'ın önerdiği bir yoldur. Ancak daha önemli soru şu olmalı: Reklamlarınızın duyarlı olması gerekiyor mu? Önce reklamlarınızın nasıl göründüğüne bakmak için akıllı telefonunuzdan sitenize girmeniz önerilir. Başlığınızın etrafında farklı farklı leaderboard'lar varsa statik leaderboard'u duyarlı bir leaderboard'a dönüştürmek iyi olabilir.

Ancak bunu yapmadan önce mobil trafiğin siteniz ve AdSense kazançlarınız için önemli olup olmadığını görmeniz gerekebilir. Bunu Google Analytics'ten görebilirsiniz. Özellikle, Google Analytics ve AdSense hesaplarınızı bağlayarak masaüstü-mobil platform kullanıcılarınızın karşılaştırmasını yapabilir ve reklamlarınızı ne sıklıkta tıkladıklarını görebilirsiniz.

Yerleştirilmiş kaynak resmi

Bunun sonucunda reklamlarınızı mobil uyumlu hale gelecek şekilde optimize ederseniz sadece masaüstü kullanıcılarından değil, AdSense ile geniş bir kapsamda daha fazla para kazanabileceğinizi fark edebilirsiniz.

4. Yeni içerik oluşturmaya devam edin.

Çoğu sitede, yeni ziyaretçilerin dikkatini çekmek ve önceki ziyaretçilerin geri dönmesini sağlamak yeni içerikle mümkün olabilir. Yeni içerik genellikle yeni blog yayınları, yeni tartışmalar veya kullanıcı tarafından oluşturulan yeni içerik olarak sağlanır. Türü ne olursa olsun, ziyaretçileri sitenize çekmeye devam etmek için sık sık yeni içerik oluşturduğunuzdan emin olun.

Yeni içeriğinizin sitenize trafik getirmeye devam ettiğinden emin olmak amacıyla Anahtar kelime aracını kullanarak araştırdığınız belirli bir anahtar kelime öbeğiyle sitenizi arama motorları için optimize etmek üzere Google Web Yöneticisi Yönergelerini izleyin. Oluşturduğunuz içerik ne kadar optimize edilirse uzun vadede arama motoru kullanıcılarından o kadar fazla trafik alırsınız.

Yeni içerik oluşturmaya ek olarak, ziyaretçilerinize sitenize geri dönme yolu da sağlayın. En son içeriğinizi onlara tanıtmak amacıyla e-posta veya diğer popüler sosyal medya ağları üzerinden sitenize abone olmaları için kullanıcıları teşvik edin. Burada amaç, sitenize ilgi duyan kullanıcılara ulaşmanızı sağlayacak ve böylece reklamlarınızı daha fazla tıklama olasılığıyla sitenize geri dönmek için kullanabilecekleri kanallara sahip olmaktır.

5. İçeriğinizi ve sitenizi tanıtmaya devam edin.

Güçlü bir Google AdSense geliri elde etmek istiyorsanız içeriğinizi ve sitenizi tanıtmaya her zaman devam etmelisiniz. Her zaman. Bunun için yine, Google Web Yöneticisi Yönergelerini izleyin ve sitenizi tanıtırken Google AdSense politikalarını ihlal etmediğinizden emin olun.

Bununla birlikte, içeriğinizi ve sitenizi doğal yollarla tanıtmak için her zaman fırsat aramalısınız. Sosyal medyada çok aktifseniz sosyal medya profillerinizde sitenize geri döndüren bağlantılar bulunmalıdır. Diğer kullanıcılarla etkileşim sağlarken ve kaliteli ilişkiler kurarken, insanlar muhtemelen sizinle bağlantı kuracak, bunun sonucunda sitenizi tıklayarak sizinle ilgili daha fazla bilgi edinmek isteyeceklerdir.

Ayrıca, sitenizin konusuyla eşleşen sosyal medya gruplarına ve forumlara katılabilir, bu grupların ve forumların üyeleriyle etkileşimde bulunabilirsiniz. Sitenizin bir sorunun cevabı olarak alakalı bir kaynak görevi gördüğü zamanlar olacaktır veya konuştuğunuz kişiler, hakkınızda daha fazla bilgi edinmek ve sitenizi tıklamak için profilinize bakacaktır.

Ayrıca, özellikle sitenizin konusuyla ilgili yazılar yazan blog yazarları ile bağlantıya geçin. Blog yorumları ve sosyal ağlar üzerinden onlarla kaliteli ilişkiler kurarsanız blog yazılarında sitenizden bahsetme olasılıkları artacaktır.