Kaynak

AdSense kazancınızı artırmak için sitenizi en uygun duruma getirme

Kaynak resmi
Reklam optimizasyonları

AdSense kazancınızı artırmak mı istiyorsunuz? AdSense'le para kazanmak amacıyla sitenizi en uygun duruma getirmek için bu 4 ipucuna göz atın.

Google AdSense yoluyla para kazanmak için bir site oluşturmayı mı planlıyorsunuz veya Google AdSense kazancınızı nasıl artıracağınızı mı merak ediyorsunuz? Öyleyse, AdSense'ten en iyi şekilde yararlanmak ve kazancınızı en üst düzeye çıkarmak için sitenizi en uygun duruma getirmeye ilişkin ipuçlarını aşağıda bulabilirsiniz.

1. Oluşturduğunuz içerik benzersiz ve değerli olsun.

İlk olarak, siteniz önce Google AdSense tarafından onaylanmış, ancak daha sonra kalite garantisi için incelenmiş olabilir. Diğer bir deyişle, 100 sayfanın dizine eklenmesini ve para kazandırmasını bekliyorsanız sitenizi düşük kaliteli içerikle dolduramazsınız.

Bunun yerine, tutkulu olduğunuz bir konu seçin ve aynı konuda tutkulu olan başka kişiler bulun. Ardından, onlarla birlikte çalışarak, o konu hakkında tutkulu insanların okumak isteyeceği türde bir içerik oluşturun.

2. Ziyaretçilerin kalmak isteyeceği bir site oluşturun.

Web sitenize gelen ziyaretçiler AdSense reklamlarınızı hemen tıklamayabilir. Tek bir sayfaya göz attıktan sonra sitenizden ayrılırlarsa, büyük olasılıkla o ziyaretçileri ve size sağlayacakları AdSense kazancını sonsuza kadar kaybetmişsiniz demektir. Bu nedenle, ziyaretçilerin kalmak isteyeceği bir site oluşturmanız gerekir.

Diğer bir deyişle, sitenize gelen her ziyaretçinin sitenizin derinliklerine inmek istemesini sağlamalısınız. Bunu yapmanın birkaç yolu vardır. Öncelikle, ziyaretçilerin sitenizin en iyi bölümlerini bulabilmesi için sitenin üst kısmında anlaşılır bir gezinme çubuğu bulundurun.

Buna ek olarak, içeriğin her parçasının başka parçalarla bağlantılı olmasını sağlayın. Bu yolla, ziyaretçiniz geldiği sayfadan hoşlanmazsa, ilgi duyduğu başka bir konuya yönlendirileceği bir bağlantı görebilir.

Son olarak, kenar çubuğunda da içerik bağlantıları bulundurun. Ziyaretçilerinizin en popüler içeriğinizin, en çok paylaşılan içeriğinizin ve hakkında en fazla yorum yapılan içeriğinizin hangileri olduğunu öğrenmesine olanak tanıyın. Ziyaretçiler belirli içerik parçalarının neden bu kadar popüler olduğunu merak edecek ve bu merak, sitenizde daha da uzun süre kalmalarını sağlayacaktır. Ayrıca, sayfalarınız ne kadar fazla yüklenirse o kadar fazla reklam görürler, böylece potansiyel Google AdSense kazancınız artar.

3. Ziyaretçilerinize siteye geri gelmelerini sağlayacak birden fazla kanal sağlayın.

Ziyaretçilerin sitenizi unutmasına izin vermeyin. Başlığınız, kenar çubuğunuz, içeriğin sonu ve alt bilgiler, ziyaretçilerin sizi izleyebilmek amacıyla sizinle bağlantı kurabilecekleri birden çok kanal eklemek için mükemmel yerlerdir. E-posta listesine dahil olma ve sosyal ağlar gibi seçenekler eklemelisiniz. Bu yolla, içerik oluşturduğunuzda veya tanıttığınızda ziyaretçilerinize sitenizi hatırlatabilir ve belki onları geri getirip diğer AdSense reklamlarınızı da tıklamalarını sağlayabilirsiniz.

4. Kullanıcı deneyiminizi optimize edin.

Birçok site sahibini olumsuz etkileyen unsurlardan biri kullanıcı deneyimidir. Harika bir içeriğe ve mümkün olan en iyi reklam yerleşimine sahip olabilirsiniz, ancak siteniz mobil cihazlarda yüklenmiyorsa veya yavaş yükleniyorsa birçok ziyaretçiyi, içeriğinizi görme veya reklamınızı tıklama şansı elde edemeden kaybedebilirsiniz.

Bu nedenle siteniz için birkaç şey yapmanız gerekmektedir. İlk olarak, sitenizin mobil kullanıcılar için sorunsuz çalıştığından ve hızlı yüklendiğinden emin olmak amacıyla Google ile Sitemi Test Et'i kullanarak bazı basit testler yürütün. Sitenizde sorun varsa bu araç tarafından belirtilir. Böylece söz konusu sorunları giderebilirsiniz.

Ardından, henüz yapmadıysanız Google Analytics ve Google Search Console'a kaydolun. Google Analytics trafik seviyelerinizi sürekli gözlemenizi sağlar. Böylece, düşüş görürseniz hemen müdahale edebilirsiniz. Google Search Console web sitenizde ziyaretçilere zorluk yaşatan herhangi bir performans sorunu veya başka bir hata olup olmadığını saptamanıza yardımcı olacak çok çeşitli araçlara sahiptir.