Kaynak

3 adımda olağanüstü web sitesi içerikleri oluşturma

Kaynak resmi
En iyi uygulamalar

İçerik pazarlama stratejisi, sitenize yeni ziyaretçiler çekmekle kalmaz, önceki ziyaretçileri de geri dönmeye teşvik eder. Bu konuda size yardımcı olacak bu araçlardan yararlanabilirsiniz.

İyi bir içerik pazarlama stratejisi, sitenize yeni ziyaretçiler çekmekle kalmaz, önceki ziyaretçileri de geri dönmeye teşvik eder. Son derece önemli olan içerik stratejisi için size yardımcı olacak bu araçlardan yararlanın.

1. Yüksek potansiyele sahip alanları belirleme

Yeni bir web sitesi içeriği hazırlamaya başlamadan önce ulaşmak istediğiniz kullanıcıların ilgi alanlarını ve içerik tüketme davranışlarını anlayın. En yüksek potansiyele sahip alanları bulun. Örneğin, ilgi görmesine ve hakkında bolca sorgu girilmesine rağmen eşleşen site sayısı az olan, özel ilgi alanına yönelik içerik fikirlerinden yararlanabilirsiniz. Bu tür fikirler, içeriğinizin öne çıkmasını sağlayabilir. 

  • Google Trendler, dünyadaki kullanıcıların neler aradığını gösterir. Google Arama'da farklı bölge ve dillerdeki en çok kullanılan arama sorgularının popülerliğini analiz eder ve sorgunun zaman içindeki arama hacmini karşılaştırabileceğiniz grafikler sunar. Popüler aramaları takip edin veya herhangi bir arama terimi girerek ilgili konuları ve sorguları keşfedin. Bu teknikler sayesinde kullanıcıların ilgi duyduğu alanlar hakkında bilgi edinip içeriğinizi bunlara göre özelleştirebilirsiniz.

Profesyoneller için ipucu

  • Google Question Hub, internetteki içerik eksikliklerini tespit etmek için doğrudan kullanıcılardan gelen yanıtlanmamış soruları toplar. Kitlenize daha iyi içerikler oluşturmak için bu bilgilerden yararlanın.
  • Market Finder, işletmenizin dünyaya açılması için yeni fırsatlar yakalamanızı sağlar. Aylık aramaları, popüler pazar eğilimlerini, kişi başına düşen net geliri ve ülkeye göre internet kullanıcılarının sayısını analiz ederek ürünlerinizin, hizmetlerinizin ve içeriklerinizin en çok ilgi çekeceği yerlere öncelik vermenize yardımcı olur. Markanız için gelecek vadeden hedef pazarların kısa listesini hazırlayıp sitenizin içeriklerini dünyadaki diğer kullanıcılara ulaşacak şekilde genişletin. 
  • Haberler Tüketici Analizleri, en uygun niteliklere sahip kullanıcıları yönlendiren trafik kaynakları ve ziyaretçilerinizle daha iyi etkileşim kurma yöntemleri hakkında analizler sunar. Örneğin, NCI analizine göre kullanıcı başına ziyaret sayısı yüksek ancak ziyaret başına sayfa sayısı düşükse site içi yönlendirmelerin daha iyi düzenlenmesi gerekiyor olabilir. Makalelerin alt kısmına en iyi performans gösteren içeriklerinizin bağlantılarını yerleştirip okuyucuları tıklamaya teşvik edin. 

Unutmayın

Tüm içerikler Web Yöneticisi Kalite Yönergeleri'ne uygun olmalıdır.

2. İçerik pazarlama stratejinizi iyileştirme

Kitlenizi ve kitlenizin sitenizle etkileşim kurma biçimini öğrenin. Böylece nelerin işe yarayıp nelerin yaramadığını anlayabilir ve içerik stratejinizi buna göre iyileştirebilirsiniz. Google Analytics, kullanıcılarınızla ilgili daha kapsamlı fikir edinmenize ve performansınızı geliştirebileceğiniz alanları belirlemenize yardımcı olacak araçlar sunar.

  • Davranış raporları, sitenizin genel sayfa ve içerik performansını gösterir.
  • Search Console'u Google Analytics'e bağladığınızda kullanıcıları sitenize yönlendiren sorguları görebilir, sorunları düzeltebilir ve sitenizin gösterim ve tıklama sayısını ve Google Arama'daki konumunu analiz edebilirsiniz. 
  • Gerçek Zamanlı İçerik Analizleri, okuyucularınız arasında popüler olan makaleleri ve bölgenizde trend olan daha geniş kapsamlı konuları bulmanıza yardımcı olur.
Yerleştirilmiş kaynak resmi

3. En yeni ipuçlarını ve trendleri takip edin

Kullanıcıların internet kullanımındaki değişiklikleri ve işletmelerin bu konuda attığı adımları da göz önünde bulundurarak daha kapsamlı düşünün.

  • Tüketici Barometresi, dünyadaki kullanıcıların interneti nasıl, ne zaman ve neden kullandıklarını gösterir. Bu araç, online araştırma ve kaynaklarla gelişmeye devam eden bir depo görevi görür. Burada ülkelere göre tüketicilerin cihaz tercihlerinden kullanıcıların satın alma kararlarını nasıl verdikleriyle ilgili analizlere kadar her türlü bilgiyi bulabilirsiniz.
  • Başarı öyküleri, topluluğun genelinden ilham kaynakları ve yeni fikirler sunarak diğer kullanıcıların ilgi duyduğu uğraşlara mali kaynak yaratmak için AdSense'ten nasıl yararlandığını gösterir.