Kaynak

Sitenizde reklamlardan nasıl para kazanacağınızı hiç merak ettiniz mi? Google AdSense'i deneyin

Kaynak resmi
Başlarken

Reklamlardan para kazanmanın birçok yöntemi vardır. Google ile para kazanmak istiyorsanız sitenizde AdSense'i denemenizi öneririz. Başlamak için bilmeniz gerekenler aşağıda açıklanmaktadır.

Google AdSense’le para kazanmanın çeşitli yolları olduğunu biliyor muydunuz? Google ile para kazanmak için yararlanabileceğiniz bazı fırsatları kaçırıyor olabilir misiniz? Google AdSense kârınızı en üst düzeye çıkarmak istiyorsanız AdSense’le para kazanmanızı sağlayacak aşağıdaki yolları incelediğinizden emin olun.

1. Google AdSense için doğru web sitesi türünü oluşturun.

Google AdSense geliri sağlamak açısından belirli site türlerinin performansı diğerlerinden daha iyidir. AdSense ile para kazanmak için yapmanız gereken iki şey vardır: çok iyi içerik oluşturmak ve bol miktarda trafik elde etmek.

İçerikten başlayacak olursak, iki tür içerik vardır: Her gün yeni kullanıcıları sitenize çeken ve kullanıcılarınızın her gün sitenize geri gelmesini sağlayan içerik. İdeal olanı, iki tür içeriğin de dengeli olmasıdır. Bu sayede, her zaman yeni trafik alabilir ve bu trafiğin büyük bölümünün geri dönen ziyaretçilerden oluşmasını sağlayabilirsiniz.

Yeni ziyaretçileri çeken ve geri dönmelerini sağlayan içerik bakımından mükemmel kabul edilen siteler arasında şunlar yer alır:

Bunlar oluşturabileceğiniz yegane site türleri olmasa da iyi bir içerikle optimize etmeyi, tanıtmayı ve hem içeriğin gösterilmesini hem de Google AdSense reklamlarınızın tıklanmasını sağlayan bir düzen bulmayı en çok kolaylaştıran sitelerdir.

2. Farklı türde reklam birimleri kullanın.

Şirketler, reklamlarını oluştururken farklı reklam stilleri kullanır. Basit metin tabanlı reklam, resim reklam ve video reklam oluşturma seçenekleri mevcuttur.

Reklamverenler farklı biçimlerde reklam oluşturma seçeneğine sahiptir. Bu nedenle, sitenizde kitlenize, farklı reklam türlerinden yararlanarak oluşturulan ve bu kitlenin tıklama olasılığı en yüksek olan reklamlar yayınlayan reklamverenlerle bağlantı kurmasına olanak tanımalısınız.

Hangi tür reklamları nereye yerleştireceğinize karar verirken kullanıcı deneyimini dikkate almayı unutmayın. Sayfanızdaki içerik, reklamlardan her zaman daha fazla olmalıdır. Siteniz ve ziyaretçileriniz için en iyi performansın nasıl elde edildiğini görmek amacıyla sitenizdeki reklamların sayısını, yerleşimini ve stilini test etmek üzere Google Analytics'i kullanın.

3. AdSense Özel Arama Reklamları'nı kullanın.

Bol miktarda içeriği olan bir siteniz varsa (blog, haber, forum vs.) sitenizde AdSense Özel Arama işlevinden yararlanın. Bu işlev, yalnızca kullanıcılarınıza sitenizde spesifik içerik bulmalarına olanak tanıyarak harika bir deneyim sunmakla kalmaz, aynı zamanda sitenizin arama sonuçlarının yanında reklam göstererek Google AdSense kârlarınızı en yüksek düzeye çıkarmanıza da yardımcı olur.

Yerleştirilmiş kaynak resmi

AdSense Özel Arama'nın Google Özel Arama'dan farklı olduğunu ve site içi arama kullanıcısı üzerinden gelir elde etmeye başlamak için sitenizde AdSense Özel Arama özelliğini kullanma başvurusu yapmanız gerektiğini unutmayın.

4. YouTube'da Google AdSense ile para kazanmaya başlayın.

Google AdSense yalnızca metin tabanlı içerik veya ücretsiz online araç oluşturan kişiler için geliştirilmemiştir. Video biçimini kullanıyorsanız, kendi YouTube kanalınız üzerinden YouTube'da benzersiz videolar yayınlamaya başlayın.

Kanalınızı oluşturduktan sonra YouTube kanalınızın özelliklerine gidip para kazanma işlevini etkinleştirebilirsiniz. Bu işlem, videolarınızdan para kazanabilmeniz için YouTube kanalınızı AdSense hesabınıza bağlama adımlarını izlerken size yol gösterecektir.

YouTube kanalınızı AdSense hesabınıza bağladıktan sonra hangi videolardan para kazanacağınızı ve video izleyicilerinize hangi türde reklamlar göstereceğinizi seçebilirsiniz. Bunun için Video Yöneticisi'ne gidip para kazanmak istediğiniz videoyu belirleyip bu videonun reklam ayarlarını seçmeniz yeterlidir.

Yerleştirilmiş kaynak resmi

Bunun ardından, dilediğiniz zaman Video Yöneticisi'ne giderek hangi videolardan para kazandığınızı (yanında yeşil dolar işareti olup olmadığına bakarak) öğrenebilir ve bu videoların ayarlarını yönetebilirsiniz.